Blog,  Deneme

BURAK SEDAR ÜLKER – Estetik Olmayan Cerrahi, Kozmetik Sanayi ve Talepkârlık Üzerine

Bugün bir fotoğraf gördüm, daha önce gördüklerimin ve youtuber/influencerların da yayınladıklarıyla artık bir şekilde dökülmem gerek dedim. Şatafatın moda haline gelmesi ve insanların artık sadece şatafata özeniyor olmasını daha fazla normal karşılayamadım. Bir pandemi daha mevcut ama sinsi bir şekilde yayılmakta ve insanları küresel boyutta, psikolojik şekilde hastalanmalarına yol açmakta. Gittikçe aynılaşıyorsunuz arkadaşlar. Devir bunu talep etmiyor, sadece siz talep ediyorsunuz. Görülme ve fark edilme arzunuzun bahanesini erkek egemen sisteme yıkıp, robotlaşmaya devam ediyorsunuz. 20. YY’ da patlak vermiş bir rahatsızlığın sebebini, kolaya kaçarak erkeklere yıkamazsınız. Çünkü erkeklerin de artık sizden aşağı kalır yanı yok.

Varsayalım ki erkek egemen sistemin talepleri doğrultusunda kozmetiğe bu kadar para harcıyor ve bıçak altına yatıyorsunuz. Farkında olduğunuz duruma devam eden ya da edeni ikaz etmeyen de siz değil misiniz? Sizi yapaylaştıran bir talebi, yerine getirmeye devam etmek ve bunun suçunu da sözde talebe yıkmak oluşturduğunuz sistemin kendisidir. Yüzeysel açlığınızı doyurmak adına kimliklerinizi kaybetmek, özünüzü unutmak birilerinin dayatacağı bir şey olamaz. Zengin erkek, uzun erkek, kaslı erkek, lüks ev storysi, şarap bardağı ya da şampanya storysi, yat storysi, lüks yemek storysi dayatmadan çok, taleplerinize benziyor. Birbirinin aynısı hale dönüşmüş suratlarınıza ne desem az. O yüzden yalan hayatlarınızı, yalanlarınızla savunmaktan vazgeçelim. Sanal kimliklerinizi yaratıp, toplumu da bu kimlikler üzerinden yönlendiren yine siz oldunuz. Birçok algıyı halka dayattığınızın ve aptal bir dünyayı yarattığınızın farkında bile değilsiniz büyük ihtimalle.

Erkeklerin, popüler kültüre ait hayatlarını sosyal medyaya yansıtışlarının da farkındayım. Talepler doğrultusunda kadın için zengin olmaya çalışmak, kaslı olmaya çalışmak, havalı olmaya çalışmak 20. YY.’ dan önce de vardı fakat artık erkekler de kozmetiğe ve estetiğe para harcar oldu. Sanki bir el, herkesi aynı hale getirmeye çalışıyorken, insanlar istediğini yapsın edasını takınamadım. Çünkü bu el, sadece dış görünüş olarak değil düşünsel olarak da hepinizi aynı hale getiriyor ve düşüncelerin de trendlerini seçiyorsunuz.

Küresel olarak kozmetiğin 250 milyar $, estetik cerrahinin 320 milyar $ hacme ulaşması için kendinizi bu kadar önemli zannetmeniz ve küstahlığınızın da bu seviyeye gelmesi gerekiyormuş. Bu hacim tüm dünyada ki açlık, sefalet endekslerini dibe vurdurur. Ergenliğinizden itibaren başlayan bir rekabetin, artık ne denli bir psikolojik rahatsızlığa dönüştüğünün farkına varmalısınız. Tamam, hepinizin mükemmel hayatları olduğuna inandık, bu olağanüstü yaşamınızda asla mutsuz olmayacağınızı biliyor ve sizin ölümsüz olduğunuza inanıyoruz.

Artık bilinçli toplum adına da bir şeyler yapsak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir