Blog, Deneme

FEYZA MENTEŞ – SÖZ

Kalbimde kan doldu, beni ihbar edin polislere, gelsinler. Benden sıkıntılar patlamadan gelsinler ve şu yüklü torbayı kaldırsınlar üstümden. Kalan son savaşıma göğsümü siper etmeden, bu zahmete girişmeden, gömleğimi içeri atsınlar. Gömleğimle beraber acımı sorguya çekmeden önce, içeri atsınlar. Beni içeri atıp, sormasınlar bir daha. Yokluğum tecelli olsun ve gittiğimin perde arkası aralansın. Bu dava burada biterken ben, mağlup düşeyim rakıya ve şarkılara. İşe yaramaz yanlarımı soluyup, bana kızmayın. Zehirli ayrılık tinerini çekin kafamdaki köşe başlarında. Söz bir buğu, aşk tıpkı filmlerdeki gibi geçici bir sis kalsın. Nerede olduğumu bulmak istiyorsanız otogarlara bakın. Çay ve simit satan kafeteryada, elinde sigarayla Kars yolcusuna bakanım ve bir dikiş atığıyla, bir sonraki turuyum, dünyanın. Su alan güvertem batmadan, üstümden çekin denizleri. Altında kaldığım her şeyden boğulmadan, yiten şu kafamdan, donan şu düşlerimden yeni hatıralar geçirin. Sonra beni öpün ve sarsıntılı terk edin. Ama ne olur, dikmeyin yüz on iki acil servisi leş yığınımın başına. Hem altmış yaş altına hizmet yok artık. Artık bir hizmet yok yirmilerin başında vurulanların.

Bir çukura düşen acıma, kapatıldı sedyeler. Sedyeler ve yakışıklı heriflerin pansumanları.

İçim üç yüz kişilik bir dolmuş, içim tıklım tıklım dolmuş. Basmadan kıçınıza tekmeyi, inin benden. İnin benden vakit bitti. Mürekkep birikti parmaklarımda. Zihnimde izmaritler söndü. Hayatıma ihanet, sulha kavga doldu.

Putlardan sıkıldım. Asayı eline alan putlardan çok sıkıldım. Yıkılan insanlıklardan, gözleri omuzu tapınak görenden, secdesi palavra, kalbi ve ruhu beş kuruşluk yalakalıklara tavaf edenlerden, iç içe geçmekten kokmuş sözlerden, hepsinden.

Hepsinden, çok sıkıldığım için bana bakın amirim. Bakın, misketimden başka bir şeyim kalmadı amirim. Memurlar, başka bir şeyim kalmadı. Hepsini verdim. Terk ettim. Aldılar. Beni böylece, soyduğum kendimle, içeri atın.

Beni içeri atın ve kilitleyin.

Dostlarım, Hasan ve Aylin.

Beş dakika sonra geleceğim, şimdi ben biraz odamdayım.

Biraz pencereme çekildim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir